z wykleci 18 10W dniu 1 marca 2019 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel, w którym przypomniani zostali polscy bohaterowie – „Żołnierze Wyklęci”. Wspominaliśmy ich, aby oddać im cześć i aby ten okres w dziejach naszej historii nigdy nie powtórzył się.

Ponadto na korytarzu szkolnym została   zorganizowana wystawa pod nazwą „Żołnierze Wyklęci zawsze w naszej pamięci”.

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego niepodległościowego podziemia. Żołnierze Niezłomni oddali bardzo młode życie za wolną Ojczyznę. Walczyli o wolność naszego kraju, aby nie było komunizmu, żeby Polska była niepodległa i suwerenna.  Przed śmiercią byli bici, torturowani przez komunistyczną bezpiekę. Do dziś grobów wielu z nich nie odnaleziono, bo pochowani byli nocą pod chodnikami, w lesie. Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" podpisał 3 lutego 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski. Jednak już rok wcześniej inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenie podjął prezydent Lech Kaczyński. Jak czytamy w ustawie, „święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Dzień 1 marca nie jest przypadkowy. Właśnie 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

 

czyste powietrze

szkola prom bezp

dobrze zaprojektowana

odblaksowa szkola

Początek strony