p frazeol 19 012 kwietnia w naszej szkole gościliśmy dwóch bardzo dobrze już znanych panów – Wojciecha Halebę i Jacka Lecznara z Agencji Artystycznej PRO ART. – Krak. Panowie co roku przyjeżdżają do nas z nowym przedstawieniem. W tym roku próbowali uczniom naszej szkoły przekazać podstawową wiedzę na temat związków frazeologicznych.

Udowadniali, że związki frazeologiczne pochodzą z różnych tekstów literackich, Biblii, mitologii i codziennego życia. Przedstawiali historię wybranych związków, pokazywali, jak poprawnie użyć wyrazów w zdaniu, wprowadzili podział na wyrażenia, zwroty i frazy.  Jak zwykle zrobili to w sposób profesjonalny, bardzo ciekawy i humorystyczny. Nasi uczniowie proszeni byli na środek, by wykazać, iż zapamiętali frazeologizmy i potrafią je objaśnić (możemy  przyznać, że poradzili sobie z zadaniem świetnie).

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przydała się nie tylko uczniom najstarszych klas podczas egzaminów, ale także wykorzystają ją uczniowie w codziennych sytuacjach i  żaden związek frazeologiczny nie będzie dla nich trudnym orzechem do zgryzienia.

 

                                                                              Dorota Sewielska