ii dz prof 19 0331 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się II Dzień Profilaktyki. Na górnym korytarzu zebraliśmy się już o godzinie ósmej, by przystąpić do realizacji różnorodnych działań.

 

       Na początku strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi przygotowali dla uczniów szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pokazywali, jak należy się zachować, gdy jesteśmy uczestnikami bądź światkami wypadku. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia. Każdy mógł utrwalić zdobytą wiedzę, gdyż panowie przygotowali 4 stanowiska do ćwiczeń. Uczniowie ćwiczyli również ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Na pochwałę zasługuje uczeń klasy IV, Tomek, który poradził sobie pięknie z ułożeniem w pozycji bezpiecznej znacznie większego od siebie pana strażakaJ Uczestnicy uważnie przysłuchiwali się też wtedy, gdy prowadzący opowiadał i pokazywał, jak należy użyć defibrylatora medycznego oraz gdzie taki sprzęt możemy znaleźć, gdyby niespodziewanie przyszło nam udzielić komuś pomocy. Uczniowie poznali także zastosowanie koca termicznego i zobaczyli, jak poszkodowanego ułożyć na noszach.

      Po tej części strażacy z OSP w Starej Wsi udali się do z uczniami z oddziału przedszkolnego na parking szkolny, gdzie maluszki mogły zobaczyć piękny wóz strażacki, obejrzeć sprzęt potrzebny do gaszenia pożarów i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Przy okazji usłyszeli także o bezpiecznych zabawach i bezpiecznym zachowniu w domu, na podwórku czy podczas wyjazdów z rodzicami.

            Kolejnym etapem naszego dnia profilaktyki było obejrzenie filmu prezentującego zagrożenia czyhające na młodych ludzi. Tutaj podzieliliśmy się na dwie grupy: uczniowie klas IV – VI oglądali film o zagrożeniu narkotykami, starsi uczniowie oglądali film o działaniu sekt, sposobie werbowania i niebezpieczeństwach z tym związanych. Po obejrzeniu filmów każdy zespół został podzielony na mniejsze grupy. Zadaniem uczestników było przygotowanie plakatów profilaktycznych związanych z zagrożeniem, o którym obejrzeli film.

            Po tej części znów spotkaliśmy się na korytarzu, by zaprezentować swoje prace, opowiedzieć, co zawiera plakat każdej z grup. Nastepnie uczniowie obejrzeli dwie prezentacje: o alkoholu i o narkotykach oraz o tym, jak obydwa uzależnienia wpływają na organizm człowieka.

            Prezentacja wiązała się z kolejną artakcją przygotowaną dla uczniów, którą były ALKOgogle i NARKOgogle. Te przedmioty miały pokazać uczniom, jak działają nasze zmysły po wypiciu alkoholu lub po zażyciu narkotyków. Ćwiczący przekonali się, jak obniża się koncentracja, spowalnia czas reakcji czy zniekształca widziany obraz. Zadania dla uczniów były bardzo proste. Należało przejść po lini prostej, podać rękę drugiej osobie, a potem podnieść z podłogi małe klocki. Proste ćwiczenia okazały się bardzo trudne do wykonania z ALKOgoglami i NARKOgoglami. Miejmy nadzieję, że uczniwie przekonali się, że nie warto próbować żadnych używek, gdy tak traci się kontrolę nad własnym ciałem.

            Nagrodą dla wszystkich uczniów, którzy włączyli się w nasz II Dzień Profilaktyki, były lody, które ufundował radny wsi, Pan Bogusław Pazdur.

             To nie jedyne nagrody, które czekały na uczniów. Kolejną atrakcją naszego dnia była wizyta Panów z Koła Łowieckiego „Ostra”. Panowie: Tadeusz Młynarczyk, Marek Czeczótka i Ryszard Piszczek – sołtys Starej Wsi, najpierw opowiadali uczniom o zwyczajach myśliwych, zwierzętach spotykanych na tych terenach, pomocy zwierzętom, gdzie i kiedy myśliwi mogą polować itp., a potem przygotowali konkurs dla uczniów miedzy innymi z tej właśnie wiedzy. Dużo czasu panowie poświęcili na sprawy bezpieczeństwa: jak się zachować, gdy spotkamy dzikie zwierzę, co robić, gdy trwa polowanie, czy należy dotykać młode zwierzątka lub jak nasze domowe czworonogi mogą zrobić krzywdę zwierzętom leśnym. Wiedza była naprawdę ciekawa, a nagrody piękne!

            Na zakończenie naszego spotkania przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Zrywu Wolnych Serc. Polega ona na wybijaniu prawą dłonią rytmu naszego serca przez 60 sekund. Gest oznacza rytm Wolnych serc. Wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności.

            Przygotowane z racji dzisiejszej imprezy dekoracje jeszcze jakiś czas będą nam przypominać o bezpieczeństwie i zagrożeniach współczesnego świata. Na tym zakończyliśmy nasz II Dzień Profilaktyki. Mamy nadzieję, że wiele przydatnych wiadomości i umiejętności zdobyli dzisiaj nasi uczniowie i to wszystko przyczyni się do ich zdrowego i szczęśliwego życia.

 

Działania przygotowały Panie: koordynator SPB - D. Sewielska i pedagog – L. Pazdur. Dziękujemy za pomoc podczas realizacji wszystkich działań.