tetrzyk jap 19 05 Kamishibai to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Dosłownie słowo „ kamishibai” oznacza sztukę teatralna przedstawioną na papierze ( jap. „kami”-papier, „shibai”-sztuka). Jest to tradycyjna japońska technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie zwanym „ butai” - sceną.

Kamishibai to niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem. Zadaniem narratora jest nie tylko zainteresować uczestników treścią i formą opowieści, ale przede wszystkim zaangażować widownię do aktywnego udziału w spektaklu. Przedstawienia kamishibai stanowią pomoc dydaktyczną oraz są doskonałą formą zabawy, zabierają uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie. Metoda ta  umożliwia swobodną interakcję prowadzącego z widzami, angażując publiczność w przebieg fabuły przedstawienia.

23 października przedszkolaki z oddziału Oa uczestniczyły w zajęciach czytelniczych z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały opowiadania baśni pt. „ Brzydkie kaczątko” na podstawie utworu Ch.H. Andersena.   Natomiast dzień później, 24 października klasa I uczestniczyła w prezentacji „ Bajki o Wiśle” autorstwa Magdaleny Zarębskiej.

Była  to ekscytująca i żywiołowa podróż z Nurtem Rzeki. Nowoczesna bajka – przypowieść, ukazuje bieg rzeki Wisły od jej źródeł do ujścia (a nawet dalej…) widziany oczami dwóch niezwykłych podróżniczek.  Piękne i wyraziste ilustracje flory i fauny rzeki i jej brzegów, przeplatane są przystankami w znanych i mniej znanych miejscach na mapie Polski. “Bajka o Wiśle” nie tylko ukazuje piękno i różnorodność Królowej Rzek. To opowieść o odwadze i ciekawości życia, które są niezbędnymi elementami, aby osiągnąć cel.  Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai to atrakcyjna metoda, dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą. To także zabawa, edukacja i twórcze działania.  Ta niewielkich rozmiarów drewniana „skrzynka” może również stanowić interesującą i nowatorską formę spotkania z książką. Bowiem papierowy teatrzyk z wielowiekową tradycją, która sięga XII wieku, oczarowuje i młodszych, i starszych odbiorców. Zajęcia przeprowadziła pani Marzena Banach.