11 11 19 43

    Jeszcze nie przebrzmiały echa obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, gdy kolejna rocznica zapukała do drzwi naszej szkoły. To już 101. rocznica odzyskania wolności naszej ukochanej Ojczyzny.

   W piątek, 8 listopada 2019 r. cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, by wspólnie oddać hołd poległym bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę.

Słowo wstępne wprowadzające w ówczesne wydarzenia wygłosił dyrektor szkoły, pan Marek Twaróg.

O symbolicznej godzinie 11:11 wspólnym śpiewem Mazurka Dąbrowskiego, uczczono Święto Niepodległości w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu".

Zgromadzona publiczność, z nieukrywanym wzruszeniem, obejrzała przedstawienie artystyczne w wykonaniu grupy uczniów z klas V – VIII, w trakcie którego młodzi artyści, odwołując się do poezji i prozy z okresu zaborów, przypomnieli lata niewoli Polski i Polaków. Nastrój grozy tamtych wydarzeń potęgował przepięknie wykonany taniec Białego Orła, symbolu Niepodległej Ojczyzny, w otoczeniu trzech krążących wokół niego czarnych sępów, symbolizujących zaborców. Wykonali go po mistrzowsku uczniowie z klasy V.

Przeraźliwy pisk – głos słabnącego orła, słyszany był nieustannie w duszy Polaków i nie pozwalał na utratę nadziei odzyskania utraconej wolności. Pełen powagi i patosu nastrój podkreślała piękna charakteryzacja. Ducha Narodu umacniały pełne emocji, patriotyczne piosenki.

W końcu marzenia Polaków o wolnej Polsce zaczęły się spełniać. Po 123. latach niewoli Polska powstała! Radości nie było końca! Wyrazem tych uczuć był niezwykle efektowny taniec

z flagą, który wykonały uczennice również z klasy V. Tłem muzycznym była wzruszająca piosenka "Kochana Polsko", której słowa stały się mottem naszego przedstawienia, a zarazem częścią dekoracji na tę okoliczność.  Słowa te powinny brzmieć w sercach i na ustach każdego Polaka: "Mówię o Tobie z dumą, myślę o Tobie z troską, jesteś drogim Skarbem, moją kochaną Polską".

To piękne dziejowe widowisko zakończyły dźwięki Roty, które śpiewane na dwa głosy, zabrzmiały z niezwykłą siłą. Klasa VII, słowami Roty, zaapelowała do całej społeczności dziś zgromadzonej, aby zachowała poczucie narodowej solidarności, aby zachowała miłość do rodzinnej ziemi, języka, historii i Ducha Narodu, słowem, by zachowała polskość!

Pan dyrektor podziękował występującym uczniom za wspaniałą, żywą i barwną lekcję historii, jak również za przygotowanie akademii - pani Marii Młynarczyk i pani Barbarze Frączek.

Po części artystycznej dyrektor szkoły wręczył dyplomy zwycięzcom XXII Biegu Niepodległości, który odbył się 7 listopada 2019 r. w Młynnem. Wręczył również symboliczne nagrody w szkolnym konkursie na najpiękniejszy patriotyczno-niepodległościowy wystrój sali lekcyjnej, ogłoszonym przez Samorząd Uczniowski dla klas V-VIII szkoły podstawowej. Otrzymały je: klasa VII za I miejsce i klasa VIII – za II miejsce.

Podniosła atmosfera tegorocznych obchodów Święta Niepodległości towarzyszyła nam już do końca dnia.

  

cert bezp szk 19

cert czyste pow 19

cert nie pal 19

cert bieg po zdr 19

cert trzymaj form 19

Początek strony