11 11 19 43

    Jeszcze nie przebrzmiały echa obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, gdy kolejna rocznica zapukała do drzwi naszej szkoły. To już 101. rocznica odzyskania wolności naszej ukochanej Ojczyzny.

   W piątek, 8 listopada 2019 r. cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, by wspólnie oddać hołd poległym bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę.

Słowo wstępne wprowadzające w ówczesne wydarzenia wygłosił dyrektor szkoły, pan Marek Twaróg.

O symbolicznej godzinie 11:11 wspólnym śpiewem Mazurka Dąbrowskiego, uczczono Święto Niepodległości w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu".

Zgromadzona publiczność, z nieukrywanym wzruszeniem, obejrzała przedstawienie artystyczne w wykonaniu grupy uczniów z klas V – VIII, w trakcie którego młodzi artyści, odwołując się do poezji i prozy z okresu zaborów, przypomnieli lata niewoli Polski i Polaków. Nastrój grozy tamtych wydarzeń potęgował przepięknie wykonany taniec Białego Orła, symbolu Niepodległej Ojczyzny, w otoczeniu trzech krążących wokół niego czarnych sępów, symbolizujących zaborców. Wykonali go po mistrzowsku uczniowie z klasy V.

Przeraźliwy pisk – głos słabnącego orła, słyszany był nieustannie w duszy Polaków i nie pozwalał na utratę nadziei odzyskania utraconej wolności. Pełen powagi i patosu nastrój podkreślała piękna charakteryzacja. Ducha Narodu umacniały pełne emocji, patriotyczne piosenki.

W końcu marzenia Polaków o wolnej Polsce zaczęły się spełniać. Po 123. latach niewoli Polska powstała! Radości nie było końca! Wyrazem tych uczuć był niezwykle efektowny taniec

z flagą, który wykonały uczennice również z klasy V. Tłem muzycznym była wzruszająca piosenka "Kochana Polsko", której słowa stały się mottem naszego przedstawienia, a zarazem częścią dekoracji na tę okoliczność.  Słowa te powinny brzmieć w sercach i na ustach każdego Polaka: "Mówię o Tobie z dumą, myślę o Tobie z troską, jesteś drogim Skarbem, moją kochaną Polską".

To piękne dziejowe widowisko zakończyły dźwięki Roty, które śpiewane na dwa głosy, zabrzmiały z niezwykłą siłą. Klasa VII, słowami Roty, zaapelowała do całej społeczności dziś zgromadzonej, aby zachowała poczucie narodowej solidarności, aby zachowała miłość do rodzinnej ziemi, języka, historii i Ducha Narodu, słowem, by zachowała polskość!

Pan dyrektor podziękował występującym uczniom za wspaniałą, żywą i barwną lekcję historii, jak również za przygotowanie akademii - pani Marii Młynarczyk i pani Barbarze Frączek.

Po części artystycznej dyrektor szkoły wręczył dyplomy zwycięzcom XXII Biegu Niepodległości, który odbył się 7 listopada 2019 r. w Młynnem. Wręczył również symboliczne nagrody w szkolnym konkursie na najpiękniejszy patriotyczno-niepodległościowy wystrój sali lekcyjnej, ogłoszonym przez Samorząd Uczniowski dla klas V-VIII szkoły podstawowej. Otrzymały je: klasa VII za I miejsce i klasa VIII – za II miejsce.

Podniosła atmosfera tegorocznych obchodów Święta Niepodległości towarzyszyła nam już do końca dnia.