patron szkoly 19 059

   Stanisław Konarski - Nauczyciel Rzeczpospolitej

   21 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi odbyło się Święto Szkoły. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Jan Skrzekut - Wójt Gminy Limanowa, Edyta Król - Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, Grzegorz Krzak - Zastępca Kierownika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa, Iwona Wojak – Ćwik – Radna Gminy Limanowa, Jacenty Musiał – Dyrektor Biblioteki Gminnej w Starej Wsi, Ryszard Piszczek – Sołtys Starej Wsi, Elżbieta Mordarska – prezes ZNP w Limanowej i wielu innych.

 

            Profesor Władysław Konopczyński nazwał Stanisława Konarskiego „Nauczycielem Rzeczpospolitej”. To określenie stało się myślą przewodnią uroczystości.  Podczas akademii uczniowie przypomnieli rodowód, odwołali się do życia zakonnego, przypomnieli osiągnięcia Konarskiego jako pisarza, publicysty, patrioty  i nauczyciela. Wykonali taniec TUNAK TUN, który ma symbolizować radość, nadzieję oraz siłę … siłę młodych, którzy tworzyć będą historię świata. Taniec ten wykonywany jest na przykład podczas Międzynarodowych  Spotkań Młodzieży Pijarskiej odbywających się corocznie w innym kraju. Z samodzielnie wykonanych puzzli ułożyli portret Konarskiego. Uczniowie starali się również pokazać, jak w naszej szkole realizowane jest credo szkół Konarskiego.

Uroczystość była również okazją do przekazania przez Dyrektora Szkoły podziękowań i wyrazów uznania dla pracy nauczycieli, a w szczególności dla Pani: Barbary Frączek - odznaczonej niedawno Złotym Medalem Prezydenta RP za Długoletnią Służbę  i  Pani Lucyny Pazdur za współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Na koniec uroczystości Dyrektor wraz z Wójtem Gminy wręczyli dyplomy i nagrody uczniom za osiągnięcia w konkursach  zorganizowanych z okazji Święta Szkoły.

Część artystyczną przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Wioletty Kurek i Pani Doroty Sewielskiej

Mamy nadzieję, że przypomnienie postaci tego wielkiego Polaka, przypomnienie wartości ważnych w jego życiu, jeszcze mocniej pozwoli zaangażować się w życie szkoły, w życie środowiska, a dla wielu wartości ważne w życiu Konarskiego staną się prawdziwym drogowskazem.