certyfikatPodsumowanie realizacji Modułu I innowacji pedagogicznej „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” realizowanej przez uczniów klasy 2 pod kierunkiem wychowawczyni Jolanty Ciągło. Od września uczniowie klasy 2 w ramach pierwszego modułu omawiali lekturę Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak oraz realizowali poszczególne zadania.

 

Na początku wszyscy uczniowie klasy 2 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi otrzymali swoje „Lekturniki”. Każdy pięknie pokolorował okładkę swojego „Lekturnika”. Z niecierpliwością czekali na omawianie pierwszej zaproponowanej lektury „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak. Wysłuchaliśmy słuchowiska „Kapelusz Pani Wrony” zarejestrowanego przez „Jedynka Dzieciom Polskieradio.pl Program1”. Później wspólnie uzupełnili kolejne karty „Lekturnika” dotyczące omawianej lektury. Wszyscy uczniowie na koniec swojej pracy ocenili swoją znajomość lektury.

Wspólnie z wychowawczynią Jolantą Ciągło drugoklasiści przygotowali „Drzewo czytelnicze”. Każde dziecko po przeczytaniu dowolnej książki zapisywało jej tytuł na papierowym listku i przyczepiało go na nasze „Drzewo czytelnicze”. W listopadzie było ono pięknie udekorowane wieloma kolorowymi listkami - prawdziwie jesienne drzewo.

Drugoklasiści aby propagować czytelnictwo nie tylko wśród dzieci naszej klasy, ale także również wśród uczniów naszej szkoły przygotowali piękne plakaty zachęcające do czytelnictwa. Praca w grupach zaowocowała wieloma pomysłami. Wykonali trzy plakaty, które umieścili na gazetkach na korytarzach naszej szkoły.

W ramach obchodów Światowego Dnia Drzewa zorganizowaliśmy klasowe obchody Święta Drzewa.

Wspólnie przeczytali „Bajkę o jesiennym szalu” Elżbiety Ostrowskiej oraz fragmenty książki Włodzimierza Ścisłowskiego „Dzień dobry – drzewa”. Podczas spaceru wokół naszej szkoły, przy której rośnie wiele drzew, staraliśmy się nazywać rosnące tam drzewa. Na zakończenie naszego wspólnego spaceru zasadziliśmy cztery sadzonki drzew przy naszej szkole. Zasadziliśmy sadzonki młodych dębów i jaworów.

W kolejnych dniach uczniowie wykonali Lapbook „Las” oraz prace plastyczne: „Brzozowy zagajnik”, „Jesienne drzewa”, „Jesienny portret”.

W ramach realizacji czwartego zadania odwiedziliśmy zakład stolarski pana Ryszarda Piszczka. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy stolarza oraz podziwialiśmy efekty jego pracy. Pan Ryszard Piszczek chętnie opowiedział nam o swojej pracy oraz o maszynach używanych w jego zakładzie stolarskim. Dowiedzieliśmy się, że zakład p. Piszczka jako jedyny w Polsce wytwarza drewniane szkielety jurt mongolskich oraz tipi indiańskich. Gotowe jurty i tipi są montowane nie tylko w Polsce ale również w krajach Europy i Azji.

Podsumowując realizację I Modułu możemy stwierdzić, że o wiele więcej wiemy o drzewach. W ciągu naszej dalszej nauki będziemy poszerzać swoją wiedzę o otaczającym nas świecie roślin.

Po powrocie do szkoły rozpoczynamy prace z Modułem II „MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU”.