jabloniec 18 03 Przygotowanie projektu trasy turystycznej. Trasa naszej wycieczki turystycznej związana jest ze szlakiem walk z okresu I wojny światowej z operacji łapanowsko-limanowskiej. Najważniejszymi miejscami walk, które znajdują się najbliżej naszej szkoły, to dwa cmentarze wojenne – na Jabłońcu (nr 368) i na Golcowie (nr 369).

Szlaki Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w różnych rejonach Polski, Szlak Powstania Wielkopolskiego czy Szlak Powstańców Śląskich. Te trasy turystyczne już są, można nimi wędrować.

Wy także możecie zaproponować swój szlak. Jego przygotowanie może być świetną okazją do klasowego lub rodzinnego wyjazdu. Niekoniecznie musi dotyczyć rozległego terenu czy tak doniosłych wydarzeń jak I wojna światowa. Może nawet cenniejsze będzie odnalezienie miejsc nieco zapomnianych, postaci znanych niewielkiemu gronu. Postaci Współtwórców Niepodległości, niekoniecznie żołnierzy.

Pamiętajcie, że przygotowanie takiego projektu, to nie tylko wędrówka „palcem po mapie”. Miejsca, które zaproponujecie w ramach trasy należy wcześniej zobaczyć. Sprawdzić, czy obiekty są udostępnione zwiedzającym, jak długo wędruje się pomiędzy poszczególnymi obiektami/miejscami, czy jest możliwość noclegu, itp. Dobrym dopełnieniem może być także krótki informator dla potencjalnych turystów.

Opis realizacji:

Przygotowanie projektu trasy turystycznej. Trasa naszej wycieczki turystycznej związana jest ze szlakiem walk z okresu I wojny światowej z operacji łapanowsko-limanowskiej. Najważniejszymi miejscami walk, które znajdują się najbliżej naszej szkoły, to dwa cmentarze wojenne – na Jabłońcu (nr 368) i na Golcowie (nr 369). Młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami odbyli spacer historyczny na Jabłoniec pod okiem przewodnika, pana Karola, miejscowego historyka i pasjonata pamiątkami z czasów wojennych lat dwudziestych. Spacer historyczny, trwający dwie godziny, odbywał się w podniosłym nastroju, uczestnicy marszu śpiewali pieśni patriotyczne. Na cmentarzu odbyła się krótka modlitwa, którą poprowadził nasz katecheta ksiądz Robert, a po niej młodzież zapoznała się z historią walk prowadzonych w czasie Bitwy pod Limanową w 1914 roku, którą opowiedział słuchaczom pan Karol. Po zakończonym spacerze odbył się quest historyczny, w formie testu z lukami, w którym uczniowie mieli za zadanie opisać historię bitwy w sposób poetycki, tworząc wiersze o ówczesnych wydarzeniach. Efektem ich pracy jest wiersz dołączony w załączniku (podkreślone wyrazy stanowiły luki do uzupełnienia). Kolejnym miejscem, który odwiedziła młodzież naszej szkoły, był cmentarz na Golcowie. Naszym uczniom nie jest on nieznany, ponieważ opiekuje się nim od wielu już lat. Cmentarz ten upamiętnia te same wydarzenia, co opisany powyżej cmentarz na Jabłońcu – bohaterskie walki z czasów I wojny światowej. Znajdują się tu kamienne nagrobki nieznanych żołnierzy rosyjskich, austriackich i węgierskich. Projektantem obydwu cmentarzy był Austriak Gustaw Ludwig. Następnym śladem walk frontu wschodniego I wojny światowej, który poznała nasza młodzież, był Pomnik Legionisty w Łososinie Górnej. Ostatnim punktem zaprojektowanej trasy był cmentarz na Jastrząbce (nr 357 okręgu X Limanowa). Miejsce to jest niezwykłe i przyciąga liczną młodzież, która corocznie organizuje tutaj rajd pod nazwą „Szlakiem cmentarzy I wojny światowej”. Pomnik Legionistów został zbudowany jeszcze w czasie trwania wojny, a zaprojektował go również, wspomniany wcześniej, Gustaw Ludwig. Do prac przy jego budowie wykorzystano wówczas głównie jeńców wojennych.