z z m 18 05Złóż życzenia Marszałkowi – przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami urodzinowymi do Muzeum w Sulejówku. Marszałek Józef Piłsudski to niezwykła postać, człowiek wybitny, twórca naszego niepodległego państwa. 

 

Tradycja świętowania imienin Marszałka Piłsudskiego sięgała czasów I wojny światowej. Po raz pierwszy na szerszą skalę dzień jego imienin (19 marca) świętowany był w 1915 roku. Piłsudski otrzymał od swoich podwładnych między innymi złoty zegarek z napisem: "Kochanemu Komendantowi – Korpus Oficerski".

Specyficzne były imieniny w roku 1918, kiedy to Piłsudski był więziony w twierdzy magdeburskiej. Otrzymał wtedy bardzo wiele kartek z życzeniami, które Niemcy przekazali mu  dopiero po uwolnieniu z Magdeburga.

W epoce e-maili i wiadomości SMS przygotujcie tradycyjną kartę z życzeniami imieninowymi (lub urodzinowymi) i wyślijcie ją do Muzeum w Sulejówku.

Karta może być namalowana, narysowana, wyhaftowana, itp. – jej przygotowanie zależy od Waszej inwencji. Życzenia powinny odnieść się do konkretnej osoby i odbiegać od zwyczajowego szablonu.

Opis realizacji:

Złóż życzenia Marszałkowi – przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami urodzinowymi do Muzeum w Sulejówku. Marszałek Józef Piłsudski to niezwykła postać, człowiek wybitny, twórca naszego niepodległego państwa. W czasie bitwy pod Limanową, w grudniu 1914 roku, był obecny wraz ze swoim wojskiem na naszym terenie, a nawet gościł w domu ówczesnego lekarza, przy obecnej ulicy Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, u którego nocował z 7/8 grudnia tamtego roku. By uczcić pamięć i oddać hołd wdzięczności temu wielkiemu Polakowi, młodzież naszej szkoły postanowiła złożyć Jemu życzenia urodzinowe. W tym celu został ogłoszony konkurs pod nazwą: "Złóż życzenia Marszałkowi z okazji Jego urodzin". Uczniowie wykonali wiele kartek, spośród których jedna została wybrana i wysłana do Muzeum w Sulejówku. Kartka zawierała oryginalne życzenia napisane wierszem. Poniżej przytaczamy treść tych życzeń. Dostojny Panie Marszałku, Wodzu Nieugięty, Szanowny Panie Józefie Piłsudski! W dniu Pana urodzin hołd Panu składamy i serca nasze przed Panem szczerze otwieramy. A nasze życzenia będą nietypowe, bo – jeśli Pan pozwoli – będziemy składać je również sobie. I zapewne to Pana nie zdziwi, a nawet ucieszy, byśmy się w końcu budzili ze swoich pieleszy. Wszak dokonał Pan dzieła potężnego – - dał nam zaczątek kraju niepodległego! My zaś, młodzież szkolna, w życie dopiero wchodzimy społem, a Pan jest dla nas niedoścignionym wzorem. Więc czegoż życzyć powinniśmy dziś sobie? ODWAGI, jakiej Panu nie brakowało, SIŁY WOLI, jakiej na Wodza przystało, HONORU, o jakim nam się nie śniło, HARTU DUCHA, o jakim by się marzyło. WIELKOŚCI, nakazanej nam w testamencie. „A to znaczy: większe niż los – mieć serce. I być wielkim w rozpaczy, w nędzy, w poniewierce. Nauczyć się – poprzez zło i gwałt dwugłowego czarta, co znaczy WOLNOŚĆ, i co jest, i co będzie warta”. By słów tych życzeń na próżno nie składać, chcemy więc Marszałkowi także dziś ślubować: Jako „rozbitki miotani przez fale Jutro będziemy wielcy – Albo nie będzie nas wcale”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi.