dz zdrowia 19 01Kwiecień nazywany jest miesiącem zdrowia, ponieważ właśnie wtedy przypada Światowy Dzień Zdrowia, który każdego roku obchodzony jest 7 kwietnia. Święto to zostało ustanowione w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, która zajmuje się ochroną zdrowia.

Chodzenie, szczególnie to uprawiane wśród pięknych krajobrazów , jest dla wielu osób jedną z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej. Niezależnie od tego, czy wybieramy profesjonalny, górski trekking, czy zwykłe, spokojne spacerowanie, turystyka piesza w każdej formie ma równie istotny wpływ na ciało i umysł – od dotlenienia, poprzez poprawę wydolności, aż do odstresowania na łonie przyrody. Taki wysiłek fizyczny promuje działające w szkole Koło Turystyczne organizując wycieczki piesze po bliższej i dalszej okolicy.

Światowy Dzień Zdrowego Serca to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy wsparciu  Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.

Podczas  szkolnych obchodów  przygotowano na korytarzu szkolnym  cztery strefy tematyczne :

- GOTUJ Z SERCEM - degustacja smakołyków wzmacniających pracę serca np. pomidorki czy smoothie z buraka i banana.

- ZADBAJ O SERCE – badanie ciśnienia krwi.

- AKTYWNE SERCE – ćwiczenia gimnastyczne.

- CZULEJ DLA SERCA – techniki  relaksacyjne.                                                                                                                                                       Szkolny klub profilaktyki zdrowia przygotował również gazetkę ścienną na której umieścił  dziesięć przykazań zdrowego serca.

Kontynuując cykl spotkań ,,Podróże – moja pasja”, 30 września gościł w naszej szkole podróżnik z grupy Trzask.pl pan Dariusz Rochecki. Tematem spotkania były kraje z Półwyspu Arabskiego: Oman i ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Podróżnik w niezwykle ciekawy sposób zaprezentował geografię, historię, kulturę i życie codzienne mieszkańców tych krajów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć symbol Omanu – kandżar, powąchać prawdziwe kadzidło oraz przymierzyć tradycyjny strój kobiet i mężczyzn z tego regionu. Atrakcyjna opowieść przeplatana była informacjami o faunie regionu np. sokołach – symbolach ZEA, wielbłądach, zielonych żółwiach oraz atrakcjach turystycznych w Dubaju np. lodowisku w supermarkecie, kąpielach w lokalnych dolinach wadi, najdroższych i najbardziej luksusowych hotelach na świecie czy  sztucznych wyspach. To była fascynująca podróż - pełna pasji, pokazująca uczniom jak w twórczy sposób można zagospodarować swój wolny czas.

Koordynator projektu: Małgorzata Opiela.