mykoterapia 17 01   Jesień to czas grzybobrania.16 października  koordynator Szkoły Promującej Zdrowie zorganizował wycieczkę pasmem Jeżowej Wody w poszukiwaniu dorodnych okazów borowików czy rydzy . Okazuje się ,że grzyby mają nie tylko walory smakowe, ale i lecznicze.

Zawierają wiele cennych substancji m.in. białko i błonnik, witaminy z grupy B, niacynę potrzebną do prawidłowego działania mózgu i układu nerwowego, obniżającą też ciśnienie krwi i łagodzącą bóle głowy, ryboflawinę korzystnie wpływającą na skórę, włosy i paznokcie, kwas pantotenowy uodparniający organizm, trochę potasu, fosforu, cynku, żelaza i innych mikroelementów. W dodatku – jako niskokaloryczne – nie tuczą! Oczywiście pod warunkiem, że nie pływają w maśle i śmietanie . Dodatkowo jeszcze  samo grzybobranie to naprawdę znakomity relaks .Pozwala pooddychać aromatycznym leśnym powietrzem, które wspaniale czyści płuca. Grzybów w lesie był dostatek. Uczniowie nazbierali pełne kosze  głównie prawdziwków, podgrzybków i opieńków,  a także zaczerpnęli świeżego powietrza, dotlenili się i oderwali od szkolnych problemów.

czyste powietrze

szkola prom bezp

dobrze zaprojektowana

odblaksowa szkola

Początek strony