11 list 2021 012Co roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi biorą udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Dnia 9 listopada bieżącego roku cała społeczność szkolna w galowych strojach zebrała  się na hali sportowej, aby świętować 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Na początku głos zabrał Pan dyrektor  i wprowadził dzieci i młodzież w odpowiedni nastrój tego święta

 

Montaż słowno – muzyczny rozpoczął  się hymnem narodowym, a potem piosenką pt. Moja Ojczyzna w wykonaniu uczennic klasy 3 Aurelii Pachut i Aleksandry Paruch. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, gdy Polska utraciła wolność w 1795 roku, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych i walkę  o granice Rzeczypospolitej. Wszystkie utwory poetyckie były przeplatane piosenkami: Piechota, Przybyli ułani pod okienko, Marsz I Brygady, Rota. Niezwykle przejmująco piosenkę Orlątko wykonał uczeń klasy 7 Tomasz Wyżycki.

 W trakcie akademii uczniowie usłyszeli dźwięki Poloneza i zobaczyli fragment tego pięknego tańca w wykonaniu uczniów klasy 4 i klasy 5. Uczeń klasy 4 Bartosz Franczak zagrał na flecie  100 lat dla naszej kochanej Ojczyzny, a uczniowie klasy 1 nauczyli się wiersza W. Bełzy Kto ty  jesteś.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy , tych którzy oddali życie walcząc o jej wolność i tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce

Po zakończeniu akademii delegacja z nasze szkoły zapaliła znicze pod Obeliskiem upamiętniającym 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczcili tych, którzy poświęcili dla nas życie.

Ponadto uczniowie naszej szkoły brali udział w projekcie Młodzież do hymnu. Uroczyste wspólne odśpiewanie hymnu narodowego odbyło się 10 listopada o godzinie 11.11 Panowała wtedy podniosła i niezwykła atmosfera. Młodzież dała wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Akademię przygotowały: Pani Maria Młynarczyk i Pani Lucyna Pazdur.